Základná doska

Základná doska
    (iné názvy: motherboard, základná procesorová doska, systémová doska) je doska obsahujúca elektronické súčiastky tvoriace základné prvky osobného počítača alebo iného elektronického zariadenia založeného na procesoroch. 
Matičná doska je zjednocujúcim prvkom v počítači, všetky ostatné moduly, súčasti, diely a periférie sa priamo, alebo nepriamu vkladajú, alebo pripájajú k matičnej doske.

Konštrukcia

    Základná doska bola jedna z najdôležitejších súčiastok moderného počítača.
Počítač, ako celok je postavený na modulárnom (stavebnicovom) princípe, kde je možné jednotlivé funkčné moduly meniť.
 

    Základným modulom každého počítača je práve matičná doska. Ďalšie moduly (komponenty) sú pripojené priamo na matičnú dosku.
Základná doska je mechanicky pripevnená v skrinke počítača a elektricky napájaná zo zdroja.
Väčšina rozširujúcich kariet je potom napájaná zo základnej dosky.
Hlavnú riadiacu funkciu má centrálny procesor (CPU), ktorý je uložený v pätici. Spolupracuje s pomocnými obvodmi integrovaný obvod (zvyčajne dvojica), tzv. čipová súprava, ktorá zabezpečuje väčšinu funkcií matičnej dosky.

    Základná doska obsahuje tzv. zbernicu - sadu konektorov umožňujúce pripojiť rozširujúce karty, soket - konektor pre pripojenie procesora, pamäťové sloty - pre pripojenie pamäťových modulov, konektory pre pripojenie mechaník a sadu konektorov pre pripojenie ovládačov, kontroliek a výstupov počítačovej skrinky.

    Dôležitou súčasťou základnej dosky je BIOS - čip obsahujúci riadiaci program matičnej dosky, s možnosťou uloženia voliteľných parametrov a nastavení. Doska zároveň obsahuje hodinový obvod s reálnym časom. Nastavenia BIOSU sú zálohované batériou, ktorá zároveň zabezpečuje chod hodín aj pri odpojenom napájaní.